• Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
  • zresetuj wielkość interlinii
  • wĹ‚Ä…cz wiÄ™kszÄ… interlinie+
  • Kontrast:
  • wĹ‚acz kontrast
  • wyĹ‚acz kontrast
  • Mapa strony:
  • mapa strony

 

w

Walentynki na ogół kojarzą się w pozytywny sposób. Z rozgłośni radiowych dobiegają melodie melancholijnych, miłosnych utworów. Witryny sklepowe zdobią czerwone serca w przeróżnej postaci, a w kwiaciarni bez problemu można kupić dla swojej wybranki bukiet róż…oczywiście w kolorze czerwonym.

Walentynki to także czas, który sprzyja zawieraniu nowych znajomości……… nie zawsze jednak przemyślanych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku w ramach akcji „Bezpieczne Walentynki 2023” zachęca do podnoszenia poziomu swojej świadomości i wiedzy dotyczącej HIV/AIDS.

Pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Wiele osób podejmując ryzykowne zachowania seksualne, nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Dlatego niezmiernie ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i właściwe stosowanie leków ARV, pozwalające na wydłużenie życia osoby zakażonej HIV. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!

W związku z tym, wiedza na temat HIV/AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi, a szczególnie młodemu, który częściej podejmuje ryzykowne zachowania.

1_plakat_kampania_jedyny_taki_test_2022.pdf

Dane_epidemiologiczne_HIV__2022_i_PKD.docx

Informacja_jedynytakitest.docx

 

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook