Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. O prawdziwości tego stwierdzenia mogli przekonać się uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie, którzy wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd realizowany był
w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę".
Jesień to najlepszy czas, aby podziwiać największe atrakcje Ziemi Świętokrzyskiej.
Feeria kolorów podkreśla urodę krajobrazu, a poranne mgły dodają tajemniczości malowniczym zamkom, budowlom oraz zabytkowej architekturze.
Pierwszym punktem wycieczki był pobyt pod Dębem Bartek w Zagnańsku. Ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary jest on najokazalszym dębem w Polsce.
Według legend, w jego cieniu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski, natomiast król Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby. Olbrzymi dąb-staruszek liczący według różnych źródeł 700 - 1000 lat uznawany jest w Polsce za pomnik przyrody.
Kolejną, nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry, gdzie odwiedzili Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mieści się ono w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów. Uczniowie podziwiali w nim makietę przedstawiającą obszar ŚPN i jego okolic, która w sposób plastyczny obrazuje ukształtowanie terenu oraz położenie poszczególnych kompleksów leśnych. Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych w Europie, dlatego w dalszej części wystawy geologicznej uczestnicy wycieczki mogli podziwiać ślady dawnego życia - liczne skamieniałości zebrane z tych gór. Zwiedzili również wystawę przyrodniczą oraz zapoznali się z działalnością człowieka na tym terenie począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa, poprzez hutnictwo szkła i gospodarkę leśną.
Na szczycie Łysej Góry uczniowie zwiedzali również najstarsze polskie sanktuarium – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Przez marmurowy portal weszli do kaplicy wzniesionej przez Mikołaja Oleśnickiego, zeszli do krypty grobowej, gdzie złożono zwłoki Oleśnickich i księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Zwiedzali także Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Po wyjściu z muzeum, z platformy widokowej podziwiali gołoborza czyli rumowiska skalne będące osobliwością natury nieożywionej.
Popołudniową porą spacerowali jeszcze po kieleckiej starówce zwiedzając m.in. Rynek, Pałac Biskupów, czy rzeźbę dzika ,,Kiełka” nawiązującą do legendy o powstaniu Kielc.
Drugi dzień wycieczki przyniósł uczniom kolejne wyzwania oraz dostarczył mnóstwo niezapomnianych wrażeń.
Tuż po śniadaniu wyruszyli do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Ten niepowtarzalny Park Etnograficzny skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzą obiekty rozmieszczone w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych. Ekspozycja odwzorowuje pejzaż wiejski XVIII i XIX wieku, a oprócz chat znajdują się tam również obiekty handlowe (sklep, apteka), warsztaty, mała architektura, a także aranżacje przydomowych ogródków. Nie zabrakło także budownictwa sakralnego, zabytków przemysłu wiejskiego, wiatraków, kuźni czy młyna. Podczas wędrówki między starymi domostwami można dosłownie przenieść się w czasie
i poczuć niepowtarzalny sielski klimat polskiej wsi.
Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach. Ta monumentalna budowla przypominająca okręt na skale to jeden z najciekawszych zabytków w województwie świętokrzyskim. Charakterystyczne trzy wieże zamku wraz z murami obronnymi wzniesione na Górze Zamkowej już z daleka przyciągnęły uwagę uczestników wycieczki.
Wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku zamek był obiektem wysokiej rangi oraz ośrodkiem życia politycznego. W ruinach zamku w Chęcinach wycieczkowicze wysłuchali historii tego miejsca, następnie udali się na wieżę, z której podziwiali malowniczą panoramę województwa świętokrzyskiego. Na baszcie próbowali wypatrzeć także Białą Damę, która zgodnie z legendą przybywa do ruin zamku w poszukiwaniu swoich utraconych skarbów.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Oblęgorek. To właśnie tutaj znajduje się obecnie muzeum polskiego noblisty, autora naszych lektur - Henryka Sienkiewicza. Majątek ten ofiarowany został Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 roku,
z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej. Na parterze uczniowie podziwiali odtworzone mieszkanie Henryka Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie znajduje się galeria portretów rodzinnych, kolekcja broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora ,,W pustyni i w puszczy”. Pierwsze piętro, gdzie niegdyś urządzone były pokoje dla dzieci i gości, mieści obecnie wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych.
W Górach Świętokrzyskich przywitała nas prawdziwa złota polska jesień. Liście na drzewach mieniły się całą paletą barw, które zachwycały swoimi kolorami i niemo zapraszały do wędrówek po malowniczych zakątkach województwa świętokrzyskiego.
Region ten ze swoją fascynującą historią, legendami, budową geologiczną, roślinnością i fauną stanowi unikalne miejsce na skalę europejską.
Wycieczka niewątpliwie była dla uczniów czasem oderwania się od lekcji, ale jednocześnie był to czas nauki, podczas którego uczniowie obcowali z elementami dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju oraz podziwiali piękno polskiej przyrody.
W świętokrzyskich wędrówkach towarzyszyli uczniom ich opiekunki: pani od geografii-Barbara Kępa, pani od biologii-Alina Bartosik, pani od historii-Anna Milewska-Inglot,
pani od języka angielskiego-Joanna Pawlak.
Góry Świętokrzyskie niewątpliwie zauroczyły i oczarowały uczestników wycieczki,
z pewnością wrócą tam za jakiś czas ponownie.
BK, AlB