• Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
  • zresetuj wielkość interlinii
  • wĹ‚Ä…cz wiÄ™kszÄ… interlinie+
  • Kontrast:
  • wĹ‚acz kontrast
  • wyĹ‚acz kontrast
  • Mapa strony:
  • mapa strony

1

   Starsza grupa przedszkolaków z Kawęczyna aktywnie przygotowała się 30 kwietnia do obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Dzieci pokolorowały chorągiewki a potem radośnie wyruszyli z nimi do szkolnego ,,Ogródka Marysieńki”,  gdzie z pomocą nauczycielki i pani woźnej posadzili fasolę z orzełkiem. Pomogli w ten sposób starszym kolegom, którzy z powodu pandemii i zdalnej nauki nie mogą w pełni uczestniczyć w realizowanym od kilku lat przez nauczycielkę historii projekcie edukacyjnym. Dojrzałe jesienią nasiona fasoli zostaną wykorzystane  na lekcji historii w klasie VII, kiedy uczniowie będą poznawać różne formy walki Polaków z zaborcami oraz sposoby obrony przed wynarodowieniem.

   Fasola z orzełkiem ma niezwykłą i długą historię. W celu wyjaśnienia symbolicznego znaczenia  fasoli z orzełkiem przypominam publikowane już wcześniej informacje. Nasiona już na pierwszy rzut oka wywołują zdumienie gdyż natura ozdobiła je znamieniem w kolorze wiśniowo-czerwonym w kształcie „orzełka”, nad którym występuje niewielka plamka, przypominającą koronę.    Kiedy Polska straciła niepodległość, najprawdopodobniej  dopatrzono się orzełka i tak została fasolą patriotyczną. Wiek XIX to był czas, gdy  w ramach oporu przeciw zaborcom  noszono biżuterię patriotyczną. Na pierścienie i medaliony z orzełkami nie każdego było stać. Fasolę z orzełkami zaś mógł uprawiać każdy, ale trzeba było ją siać konspiracyjnie. Nasiona przekazywano sobie w wielkiej tajemnicy i siano między ziemniakami aby fasola była mniej widoczna. Za uprawę jej groziły represje. Ponoć w zaborze rosyjskim mogła to być nawet zsyłka na Sybir. W wielu rodzinach fasolę niepodległości dodawano do potraw świątecznych, np. wigilijnych, czy w rocznice patriotycznych wydarzeń. Z fasoli z orzełkiem  robiono różańce albo noszono przy sobie jako coś w rodzaju narodowego talizmanu, zabierano ją również na emigracje.
 Teraz możemy już uprawiać tę odmianę bez obaw i do woli oraz przyrządzać z niej różne potrawy. Warto, by na powrót pojawiła się na naszych stołach a nawet by stała się naszym daniem narodo-wym, które przygotujemy przynajmniej jeden raz w roku 11 listopada, na Święto Niepodległości. 

2

3

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook